Szymon Hołownia i jego spojrzenie na wiarę

Szymon HołowniaJest jednym z najpopularniejszych autorów książek katolickich w naszym kraju, publikuje w tygodniku Newsweek Polska oraz jest dyrektorem programowym kanału religia.tv. W tej stacji prowadzi etyczny talk show „Między sklepami” nadawany z centrum handlowego Złote Tarasy w Warszawie oraz cykl rozmów o cierpieniu ‚Ludzie na Walizkach”. Od 2008 współprowadzi razem z Marcinem Prokopem program „Mam talent!” w telewizji TVN.

Monopol na zbawienie
Monopol na zbawienie, Szymon Hołownia

Ostatnim dziełem w twórczości Szymona jest „Monopol na zbawienie„,  który to w 2009 roku zostało wydane w kontynuacji współpracy przez wydawnictwo chrześcijańskie Znak. Zgodnie z recenzją wydawcy czytamy: W najnowszej książce Szymon Hołownia w nietypowy sposób zachęca nas do zmagań z Kościołem i własną wiarą. Jak przeżyć w Kościele dzisiaj to książka połączona z grą planszową Monopol na zbawienie. Książka odpowiada zarówno na pytania tych, którzy o Kościele wiedzą niewiele, a chcieliby wiedzieć więcej – np. dlaczego pościć w piątek i czemu Kościół nie lubi wróżek, jak i tych, którzy są na wyższym poziomie wtajemniczenia. Dla nich będą interesujące rozważania o jałmużnie, wpływie kościelnej formacji na tembr głosu księży czy godzeniu zła w świecie z Bożą dobrocią. Możemy sprawdzić swoją religijną wiedzę, a także zastanowić się nad rzeczami, o których wcześniej nie mieliśmy okazji pomyśleć. Hołownia odkurza zapomnianych świętych, którzy mogą nam towarzyszyć i wspierać nas w grze o zbawienie, pokazuje, jak dziś można przestrzegać 10 przykazań lub je łamać. Książka zawiera mnóstwo anegdot i ciekawostek związanych mniej lub bardziej z religią i Kościołem, obficie czerpie zarówno z popkultury, jak i z klasyków duchowości.

kosciol dla sredniozaawansowanych, HołowniaPierwszą książką wydaną przez Szymona jest „Kościół dla średnio zaawansowanych„, która w nocie wydawcy opisana jest w kilku zdaniach jako jak pisze sam autor, to coś dla tych: „którzy z Kościołem mają do czynienia od święta, ale wciąż są go ciekawi. Być może chcieliby dowiedzieć się, jak księża przygotowują się do kazań, czym różni się przeor od proboszcza i o co tak naprawdę chodzi z wymaganym przez księży »strojem godnym«. Nie dla mocno »zaawansowanych« katolików, którzy odpowiedź na te pytania znajdą u swoich duszpasterzy lub w setkach mądrych specjalistycznych książek. Ta książka żadną miarą nie jest specjalistyczna”. Autor w typowy dla siebie lekki sposób łączy problemy teologiczne z opisami kościelnej obyczajowości, dodając do tego mnóstwo anegdot. Kościół dla średnio zaawansowanych to pierwsza książka Szymona Hołowni. W obecnym wydaniu została jednak zmieniona i uzupełniona, między innymi z powodu przemian, jakie zaszły w Kościele w ostatnich latach. Wraz z inną książką tego autora, Monopolem na zbawienie, stanowi przystępne i nowoczesne kompendium wiedzy dla młodego katolika.

Tabletki z krzżykiemDrugim tytułem w karierze, jest tom zatytułowany „Tabletki z krzyżykiem„, który rozpoczął dłużą jak się okazało współpracę z wydawnictwem Znak.  Jeśli Bóg jest Ojcem, kto jest Matką? Czy ryby też utonęły w potopie? A gdyby Piłat nie skazał Jezusa? Kiedy będzie koniec świata? A jeśli Obcy to nie katolicy? Czym różni się dusza od karty SIM? Takie pytania i wiele innych, równie intrygujących, stawia w swojej książce Szymon Hołownia. Dotyczą historii biblijnych, śmierci i życia pozagrobowego, dogmatów katolickich i wielu innych rzeczy. Podobne pytania zadaje sobie także wielu chrześcijan, choć czasem wstydzą się do tego przyznać. Tabletki z krzyżykiem. Pierwsza pomoc w lękach związanych z Bogiem, końcem świata, czyśćcem i duchami to książka niezwykła i oryginalna na polskim rynku literatury religijnej. Pokazuje, że o sprawach związanych z religią można pisać współczesnym językiem, w sposób lekki i dowcipny, a zarazem z głębokim zaangażowaniem. Książka dla tych, którzy oczekują, aby Kościół nadążał za zmianami zachodzącymi we współczesnym świecie. Ci, którzy już sporo wiedzą na tematy religijne, także na pewno dowiedzą się czegoś nowego. Tabletki z krzyżykiem jednych rozbawią, innych zaskoczą, niektórych nawet oburzą, ale na pewno nikogo nie pozostawią obojętnym.


”Dlaczego Monopol na zbawienie? W największym skrócie by podekscytować i na chwilę zająć uwagę tych, dla których życie to gra, gdzie trzeba zdobywać punkty, być w stałym pędzie do mety. Aby zbulwersować tych, których bulwersuje wszystko. Wreszcie by zagrzać do boju tych, którzy w tytule będą się doszukiwać śladów katolickiego triumfalizmu. Monopol na zbawienie czy to znaczy, że do nieba mają szansę trafić tylko katolicy? Odpowiedź na jednym z pól gry.”

Podsumowanie działalności pisarskiej Szymona Hołowni:

* „Kościół dla średnio zaawansowanych” (Świat Książki, 2004, ISBN 83-7391-690-3, Znak, 2010, ISBN 978-83-240-1291-6)
* „Tabletki z krzyżykiem” (Znak, 2007, ISBN 83-240-0835-3)
* „Ludzie na walizkach” (Znak, 2008, ISBN 978-83-240-1047-9)
* „Monopol na zbawienie” (Znak, 2009, ISBN 978-83-240-1290-9)

  • Tabletki z krzyżykiem

Bezpieczne zakupy, 100% gwarancja satysfakcji

Kupując ten produkt zyskasz Talentów: 13.775
Czas
wysyłki

7 dni

Tabletki z krzyżykiem  - Szymon Hołownia - okładka

Szymon Hołownia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *