Ks. Popiełuszko – Zło dobrem zwyciężaj (kazania)

Ksiadz-Jerzy-Popieluszko-Zlo-dobrem-zwyciezajW dzisiejszym wpisie będzie na temat prawdziwego autorytetu i osoby, która poświęciła swoje życie dla Polski w pełnym znaczeniu moich słów. Przybliżając osobę Księdza dla osób młodszych i tych, które słabiej znają fakty należy powiedzieć iż najważniejszym faktem z jego życia jest pełna poświęcenia posługa jako kapłan solidarności w latach 1980 – 1983, czyli do końca życia. Swoją działalnością duszpasterską i nauczaniem opartym na przesłaniu:

Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!

Słowa te pochodzą z Ewangelii św. Pawła niezłomnością i odwagą, wsparciem dla prześladowanych robotników i działaczy związkowych przez władze PRL podczas stanu wojennego, zyskał autorytet, szerokie poparcie społeczne i popularność w Warszawie, a później także w innych miastach. Działalność ks. Jerzego Popiełuszki ówczesne władze PRL uznały za krytykę i sprzeciw wobec systemu komunistycznego. 19 maja 1983 roku prowadził pogrzeb Grzegorza Przemyka. We wrześniu 1983 roku zorganizował pielgrzymkę ludzi pracy na Jasną Górę; 30 września odprawił mszę świętą na Wałach.

Swoją charyzmą  naraził się ówczesnym przedstawicielom komunistycznej władzy i w roku 1984 został on porwany i brutalnie zamordowany przez funkcjonariuszy MSW. Jak mówi cytat z wikipedii: Przy wykonywaniu obrzędów religijnych (…), w wygłaszanych kazaniach nadużywał wolności sumienia i wyznania w ten sposób, że permanentnie oprócz treści religijnych zawierał w nich zniesławiające władze państwowe treści polityczne, a w szczególności pomawiał, że te władze posługują się fałszem, obłudą i kłamstwem, poprzez antydemokratyczne ustawodawstwo niszczą godność człowieka, a także pozbawiają społeczeństwo swobody myśli oraz działania, czym nadużywając funkcji kapłana, czynił z kościołów miejsce szkodliwej dla interesów PRL propagandy antypaństwowej.

Zło dobrem zwyciężaj – kazania ks. Popiełuszki

Tytułem jaki sprawił okoliczność do opowieści na temat działalności ks. Popiełuszki jest zapowiedzianego na czerwiec 2010  wydania zatytułowanego „Zło dobrem zwyciężaj”. Album, oprócz biografii Księdza i opisu Jego służby Bogu i Ojczyźnie, zawierał będzie kalendarium życia oraz wspominania osób, pamiętających o Nim nie tylko jako Kapelanie Solidarności. Wydawnictwo wzbogacają dwie płyty CD, z zapisem nagrań archiwalnych z lat 1982 – 84. Znajdą się na nich kazania, modlitwy i rozważania wygłoszone przez Księdza w czasie Mszy Świętych za Ojczyznę.

Jakie będą recenzje i uwagi czytelników poczekamy już niedługo;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *