Jezus z Nazaretu II Benedykt XVI

jezus z nazaretu benedykt XVIKsiążka przez wielu wyczekiwana, szczególnie tych co śledzą wydania Papieża Benedykta XVI – Jezus z Nazaretu II Benedykt XVI to książka, która dotyka sedna chrześcijaństwa: Dlaczego Jezus musiał umrzeć? Co znaczy Zmartwychwstanie? Co ono oznacza dla nas? W sposób fascynujący Papież pozwala nam uczestniczyć w swoim całkowicie osobistym szukaniu oblicza Pana – rozważnie, mądrze, mistycznie, niezwykle pasjonująco dla własnego rozrachunku z egzystencjalnymi pytaniami wiary.

Minęły cztery lata abyśmy mogli dostać do ręki wyglądaną książkę o tym co leży u podstaw wiary chrześcijańskiej. Bardzo interesujący i dobitnie poruszający tematykę egzystencjalną wywód stanowi niesamowicie ciekawą lekturę, która z każdym kolejnym akapitem wzmaga chęć poznania kolejnych wyjaśnień i odniesień. To co najbardziej trafia do czytelnika to fakt, że zarówno pierwsza jak i druga część „Jezusa z Nazaretu” stanowi rozważanie najtrudniejszych pytań ze strony dużo bardziej osobistej Benedykta XVI niż z jego merytorycznego podejścia i rozumienia zagadnień

Fragment „Przedmowy”

Mogę wreszcie oddać w ręce czytelników drugą część mojej książki o Jezusie z Nazaretu. (…) W przedmowie do części pierwszej powiedziałem, że moim pragnieniem było ukazanie „postaci i orędzia Jezusa”. Może trzeba było w tej książce umieścić te dwa słowa – postać i orędzie, – jako jej podtytuł i w ten sposób wskazać na istotny jej cel.
Z odrobiną przesady można by powiedzieć, że chciałem znaleźć rzeczywistego Jezusa (…). W drugiej części zadanie to było jeszcze trudniejsze niż w pierwszej, ponieważ w niej dopiero spotykamy decydujące słowa i wydarzenia z życia Jezusa. Usiłowałem trzymać się z dala od kontrowersji dotyczących licznych możliwych kwestii szczegółowych i rozważać jedynie istotne słowa i czyny Jezusa (…). Jeśli, rzecz jasna, pozostają jak zawsze jakieś szczegóły dyskusyjne, to jednak mam nadzieję, że dane mi było zbliżyć się do postaci naszego Pana w sposób, który może dopomóc wszystkim tym czytelnikom, którzy pragną spotkać Jezusa i mu uwierzyć.

Podpisano: Joseph Ratzinger – Benedykt XVI

Pierwsza część – Jezus z nazaretu

Jezus z Nazaretu – książka autorstwa papieża Benedykta XVI. Jest to pierwsza publikacja książkowa tego autora po wstąpieniu na tron papieski. Wydana została 16 kwietnia 2007 roku, jako pierwszy z tomów zamierzonego cyklu o życiu Jezusa Chrystusa. W marcu 2011 ukazał się drugi tom. Benedykt XVI pisze w Przedmowie, że książka ta jest owocem jego długiej wewnętrznej drogi. Pierwsze prace rozpoczął w czasie letniego urlopu w 2003 r. Przedmowa jest opatrzona datą 30 września 2006 r. W sierpniu 2004 papież nadał ostateczny kształt rozdziałom 1-4. Po wyborze na papieża 19 kwietnia 2005 r. wykorzystywał wszystkie wolne chwile na pisanie kolejnych części książki, jak pisze. Zdecydował się na opublikowanie 10 rozdziałów jako część pierwszą trzytomowego dzieła. Tom I zaczyna się od chrztu Jezusa. Benedykt XVI argumentował to słowami: wydawało mi się, że pilniejszą sprawą będzie przedstawienie postaci i orędzia Jezusa w Jego działalności publicznej i przyczynienie się w ten sposób do umacniania żywej z Nim relacji.

Tytuł oryginału to: Jesus von Nazareth, 1. Teil Von der Taufe im Jordan bis zur Verklarung. Polska wersja pierwszej części została wydana nakładem wydawnictwa M z Krakowa w 2007 r. Autorem przekładu jest Wiesław Szymona OP. Okładka przedstawia fragment dzieła Rafaela „Przemienienie Pańskie” (1517-1520), obrazującego unoszącego się w niebiosach Jezusa w otoczeniu Mojżesza i Eliasza na błękitnym tle. Okładkę zaprojektował Radosław Krawczyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *