Raport arcybiskupa Michalika o wierze w Polsce

raport o wierze michalikKsiążka, która już się zapowiada jako jedna z bardziej ciekawych i cieszących się największym zainteresowaniem środowisk katolickich w naszym kraju – wydany niedawno „Raport o stanie wiary w Polsce” autora abp. Józefa Michalika. Książka stanowi wydruk z wywiadu przeprowadzonego przez dwóch redaktorów Tomasza Terlikowskiego i Grzegorza Górnego. Arcybiskup Józef Michalik znany jest przede wszystkim z funkcji Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, jednak jest również autorem książek i kazań duszpasterskich wydanych w druku. To o czym podkreślają recenzje na temat tego wydania to fakt, że jest to jeden z bardziej kontrowersyjnych wywiadów z wysokim przedstawicielem struktur kościoła, jednak co jest tutaj bardzo istotne i warte podkreślenia, jest to raport subiektywny i kształtowany przez osobiste przekonania duchownego. Nie jest to oficjalne stanowisko Kościoła, jednak z racji pełnionej funkcji w Konferencji Episkopatu stanowi ono bardzo istotną informację i może być traktowane jako wartościowe i wiarygodne.

Książka nie jest jednak tylko o kapłaństwie. Dotyka również problemu przemian, których doświadczamy w naszych czasach – sytuacji rozbitych rodzin, powtórnych związków małżeńskich, deprawacji młodzieży, która już w wieku kilkunastu lat podejmuje współżycie seksualne. Oczywistym jest, że w rozmowie pojawiają się też kwestia aborcji i eutanazji.

Arcybiskup w raporcie mówi:

· dlaczego Kościół musi wtrącać się do polityki,
· o Komisji Majątkowej i kościelnym „skoku na kasę”,
· o Episkopacie i Radiu Maryja,
· o „Gazecie Wyborczej” i Adamie Michniku,
· o biskupach jako bohaterach skandali,
· o desancie z Polski, który uratuje zlaicyzowaną Europę,

a także o tym:

· kiedy przedsiębiorcy są moralnie zwolnieni z płacenia podatków, choć nakazuje im to prawo,
· czy musimy płacić za posługę duszpasterską,
· czy niewierzący rodzice mogą ochrzcić dziecko

oraz:

· że księża więcej czasu spędzają przed telewizorem niż przed Najświętszym Sakramentem,
· że jeśli Kościół postawi na kobiety, to się nie zawiedzie.

„Raport o stanie wiary w Polsce. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Arcybiskup Józef Michalik w rozmowie z Grzegorzem Górnym i Tomaszem P. Terlikowskim”, Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne Polwen 2011.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *