GENESIS Księga Rodzaju (książka + DVD)

Księga RodzajuGenesis, to Księga Rodzaju- pierwsza księga Starego testamentu opowiadająca o losach powstania świata, stworzenia go przez Boga i istnienia źródła grzechu. Ermanno Olmi postanowił ukazać te niezwykłe początki w swoim filmie. Internetowa księgarnia Gloria24.pl oferuje książkę + DVD z tym właśnie ciekawym filmem. „GENESIS. Księga Rodzaju”, to „Jest to jeden z najlepszych filmów biblijnych” – napisał o filmie ks. dr hab. Marek Lis, autorytet w dziedzinie kina religijnego.

 

 

 

Autorstwo Księgi Rodzaju tradycja żydowska i chrześcijańska przypisywała Mojżeszowi. Według teorii źródeł sformułowanej przez K.H. Grafa i J. Wel­lha­u­sena, proponowanej przez wielu współczesnych biblistów księga ta została zredagowana z kilku źródeł, stąd niektóre wydarzenia są opisane na kilka różnych sposobów (także sprzecznie, np. wg 6,19 Noe miał zabrać na arkę po parze zwierząt każdego gatunku, zaś wg 7,2 po siedem par zwierząt czystych i 1 parze nieczystych).

Zgodnie z inną hipotezą, przedstawioną przez Wisemana w, zwaną teorią tabliczek, twórcą Księgi Rodzaju był prawdopodobnie jednak Mojżesz, który zestawił w niej zapisy z tabliczek glinianych pozostawionych przez bohaterów księgi. Podstawą do tego sformułowania był dowód w postaci analogicznych tabliczek znajdowanych masowo na terenie Mezopotamii. Hipoteza ta jest jednak odrzucana przez biblistów.

Według tradycyjnej teorii przyjmującej autorstwo Mojżesza, księga została napisana w XIII-XII wieku p.n.e. Według teorii źródeł Księga Rodzaju kształtowała się między IX (tradycja jahwistyczna) i V wiekiem (tradycja kapłańska). Niemniej w wielu miejscach (np. opis wyprawy czterech królów w Rdz 14) wykorzystano znacznie starsze źródła ustne lub pisane.

 

Księga Rodzaju

 

Źródło cytatu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99ga_Rodzaju

Źródło ilustracji: http://paramythology.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=102:mitologia-ydowska-i-islamska&catid=39:azja&Itemid=126

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *