Chata – Film na DVD

chata film dvd 2017

„Chata” – poruszający film wydany w 2017 roku  na DVD książki pt. „Chata” autorstwa Williama Paula Younga
Historia ojca zrozpaczonego po śmierci córki, opowieść o podróży, żałobie i sensie życia. Mack (Sam Worthington) jest szczęśliwym ojcem trójki dzieci. Życie jego rodziny zostaje wywrócone do góry nogami, gdy najmłodsza z córek, Missy zostaje porwana. Dziewczynki nigdy nie odnaleziono, a wszystkie tropy wskazują na to, że została zamordowana.

Mack popada w desperację, podczas gdy żona i dzieci na swój sposób starają się przejść żałobę i wrócić do normalnego życia. Nie potrafi pogodzić się ze stratą, obwinia siebie o zaginięcie Missy. Coraz bardziej izoluje się od rodziny, aż pewnego dnia otrzymuje tajemniczą wiadomość z zaproszeniem do chaty, w której doszło do dramatu dziecka. Targany wątpliwościami i chęcią znalezienia winnego śmierci Missy oraz wymierzenia sprawiedliwości, postanawia pojechać. Na miejscu okazuje się, że jest to dla niego okazja do przeżycia swoistego katharsis, zrozumienia sensu tragedii i uporania się z własnymi uczuciami.
Autor powieści Chata – William Paul Young

William Paul Young Autor powieści Chata
Photography by Dotson Studios

Dziesięć lat temu, w 2007 roku miała miejsce premiera książki pt. „Chata” autorstwa Williama Paula Younga. Z miejsca stała się zagranicznym hitem, który w Polsce doczekał się wydania w 2011 roku, a na świecie przetłumaczono ją na 40 języków. Wielu jednak poznało tę powieść dopiero pod koniec 2016 roku, gdy na ekrany kin weszła jej adaptacja. William Paul Young jest znany z powieści, które w specyficzny sposób traktują o Bogu, wierze i zwątpieniu. Nie bez znaczenia pozostaje tu jego własna biografia. Urodził się w 1955 roku w Kanadzie. Jego rodzice byli misjonarzami, a ojciec dodatkowo wędrownym kaznodzieją. Znaczną część dzieciństwa spędził w Papui-Nowej Gwinei, na misji. Po latach wrócili do Kanady, gdzie wiedli tułaczy tryb życia, który odcisnął się piętnem na życiu poczytnego autora. Doświadczył nie tylko braku stabilizacji, ale też molestowania seksualnego. Wiele lat wykonywał różne zawody, wstąpił również do seminarium, które porzucił dla swojej żony. Zaczął pisywać teksty na potrzeby stron internetowych, a w międzyczasie tworzył dla własnej rozrywki, do szuflady. Międzynarodowy bestseller i debiut, czyli właśnie „Chatę” napisał dla swojej żony i dzieci. Opowieść miała opisywać jego własne rozterki duchowe i życiowe zakręty.
Kiedy książka spotkała się z entuzjazmem rodziny i znajomych, Young postanowił pokazać ją szerszemu gronu odbiorców. Żaden z wydawców nie był zainteresowany, dlatego autor zdecydował się na self-publishing. Niemal natychmiast po wydaniu powieść stała się bestsellerem i na 70 tygodni zagościła liście New York Timesa. Przez 10 lat od wydania autor sprzedał 22 miliony egzemplarzy.
Reżyser – Stuart Hazelidine

Stuart Hazelidine Reżyser Filmu Chata dvd 2017
Choć jego kariera reżyserska obejmuje jak do tej pory jedynie trzy filmy, wliczając w to „Chatę”, to jednak posiada również dorobek jako producent i scenarzysta. Współpracował przy tworzeniu takich filmów, jak „Mojżesz”, „Obcy 4” czy „Dzień, w którym zatrzymała się ziemia”.
Odtwórca głównej roli: Sam Worthington
Większość widzów może go znać z kinowego hitu „Avatar”. Wcześniej ten australijski aktor angielskiego pochodzenia grywał w mniej znanych filmach, zwykle niewielkie role. Obecnie jednak jest jedną z najbardziej rozpoznawanych twarzy Hollywood.

Oficjalna zapowiedź filmu Chata 2017


Recenzje i odbiór filmu „Chata”
Ogromny sukces tego filmu odzwierciedla entuzjazm widzów. Choć na ogół filmy o tematyce wiary i religii nie są tak dobrze odbierane, tutaj fabuła broni się poprzez szeroki kontekst, wątek kryminalny i obyczajowy oraz dobre aktorstwo. Jest to wzruszająca opowieść o tym, że Bóg nigdy nie zostawia człowieka samego w cierpieniu i wskazuje drogę ku wybaczeniu. Wyjaśnia wiele pytań nurtujących chrześcijan i opowiada o uleczaniu ran w sercu. Często jest polecany przez duchownych, ale nie tylko. „Chata” posiada głębsze, bardziej uniwersalne znaczenie i jest wart polecenia widzom szukającym czegoś nietypowego i bardziej angażującego.

Więcej na temat filmu na FilmWeb oraz film na dvd w ksiegarnii Gloria24.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *